Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

Staré známe přísloví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“, je určitě každému povědomé. Již naši předkové totiž tušili a hlavně věděli, že černý bez je velmi potřebná a léčivá bylina. Proč byste jinak měli před ním klekat? Právě proto, abyste mu vzdali hold a poděkování.

černý bez

Černého bezu si naši prapředkové tuze považovali a v každém hospodářství na každém dvorku musel růst tento keř. Byl pro ně přímo p o s v á t n ý m s t r o m e m, i proto, že věřili, že odhání zlé duchy. Dokonce i nevěstě se za starých časů věnovala sazenice bezu, kterou měla vysadit před svým novým příbytkem, aby byli novomanželé šťastni a žili v pospolitosti a lásce.

Černému bezu (Sambucus nigra) se lidově přezdívá b e z i n k y, k o z i č k y, c h e b z i n k y, s m r a d i n k y, h u r a l nebo také k o z i n k y.

Byl velmi oblíbený, a proto dostal tolik zdrobnělých milých názvů. Je známa i kosmatice, což je smažený květ černého bezu obalovaný v omeletkové směsi a připravovaný nasladko.

Právě pro léčivé účinky tohoto božího zázraku černý bez sirup https://eshop.koldokol.cz/bezinkove/ je velmi oblíbený v potravinářském průmyslu i farmacii.

sladký sirup

V tomto sychravém podzimním počasí a při nadcházející zimě doporučujeme skvělý Sirup Černý bez, který velmi pomáhá při udržování imunity a je výtečný i pro usnadněné dýchání. Je proto bez přehánění prvotřídní a jedinečný, už z toho důvodu, že, jak jsme zmiňovali, posiluje imunitu a díky svém přírodnímu složení je vyráběn a nabízen v bio kvalitě. Což znamená, že v něm absolutně nenajdete ani kapičku chemie, je zcela bez umělých barviv a nepřirozených konzervantů.

Už se nemusíte zlobit na vaše dítka, že do sebe lijí litry uměle připravené limonády, prostě jim ji nebudete kupovat, ale naopak pořídíte tento exkluzivní bio sirup z květů černého rybízu.