Čistá a hrubá mzda. Co která mzda vlastně znamená? Kterou z těchto dvou částek dostanu na osobní účet? A proč je hrubá mzda o tolik vyšší? Kdo dostane ten rozdíl peněz? Taky se v těchto pojmech občas ztrácíte? Nejste si jistí o co vlastně jde? Není se za co stydět. Pojďme si to trochu ujasnit.

Čistá mzda je ta částka, která Vám chodí každý měsíc na bankovní účet. Ohodnocení za Vaši práci po odečtení několika položek. Částka, se kterou vy můžete disponovat a reálně utratit. Pokud se ucházíte o novou práci, je tato položka pro Vás trochu ukrytá. Pokud nechcete čekat až na první výplatu, abyste věděli, kolik peněz za svou práci dostanete, můžete využít webovou kalkulačku. Pokud jste v práci delší dobu, pravděpodobně si pamatuje spíše svou mzdu čistou a tu hrubou jste již trochu zapomněli.

Oproti tomu hrubá mzda je částka, kterou za Vás zaplatí Váš zaměstnavatel. Je složena z vašeho platu, daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění. Tuto částku ve většině případů uvádějí zaměstnavatelé ve svých inzerátech s nabídkou práce. A může být pro nás samozřejmě trochu zavádějící.

Výpočet daně

Většinou je pro nás důležitější mzda čistá, protože chceme vědět, s jakou částkou můžeme za odvedenou práci počítat. Existují ale situace, kdy můžeme potřebovat znát naši hrubou mzdu. Z hrubé mzdy se vypočítává například výše Vaší neschopenky nebo třeba invalidního důchodu. Důležitá je také v případě, že se ohlížíte po nové práci a chcete porovnat platy.

Mince

Vaši hrubou mzdu máte samozřejmě uvedenou na výplatní pásce. Dnes už bývají často v elektronické podobě a mnoho z nás si své výplatní pásky netiskne. A co teda dělat, když sedíte doma, ke své elektronické výplatní pásce nemáte přístup a potřebujete údaj o Vaší hrubé mzdě? Naštěstí nemusíte hned běžet do práce. Stačí se podívat na webové stránky, které Vám s výpočtem čisté mzdy na hrubou pomohou.

Kromě toho se zde dozvíte mnoho užitečných a zajímavých informací. Například o slevách na dani, příspěvcích na penzijní a životní pojištění a také mnoho aktuálních článku na témata mzdy nebo financí.