Většina lidí ráda cestuje, miluje překvapení a nechá se hýčkat. Je to naprosto přirozený jev a my se tuto touhu snažíme naplnit alespoň v době dovolených na zaslouženém odpočinku. Každý si svou dovolenou představuje jinak, někdo je aktivní a sportuje, jiný zas touží po klidu a pohodě, po vytoužené relaxaci, zpestřené nějakým gurmánským zážitkem. Že láska prochází žaludkem, není jen pomíjivé klišé, mnozí z nás se o tom rádi přesvědčí v restauracích, nebo v cukrárnách či kavárnách. Součástí letního posezení v zahradní restauraci, v cukrárně pod slunečníkem, jsou i zmrzlinové poháry.
jahodová zmrzlina a jahody.jpg

Rekordní počet téměř devíti stovek druhů zmrzlinových příchutí

Neuvěřitelných více než 850 druhů zmrzlinových příchutí na Vás čeká ve venezuelském městečku Merida. Zdejší vyhlášený obchůdek – cukrárna Coromoto se již octla v Guinnesově knize rekordů, pochopitelně zcela oprávněně. Nikomu na světě se totiž dosud nepodařilo shromáždit pod jednou střechou tolik chutí, a to i přesto, že některé z nich jsou skutečně exotické. Odvážili byste se ochutnat zmrzlinu s příchutí sardinek v koňaku, špaget se sýrem, vajíčkové pochoutky, nebo hovězího masa? Kdo však něco takového vložil do úst, nešetřil pochvalnými gesty.
čokoládová zmrzlina s ovocem.jpg

Některé druhy lákají zákazníky už jen svými neobvyklými názvy, i když jsou vyrobeny z čistě přírodních ingrediencí, jejichž základ tvoří směs ovocného pylu, medu, sladu a rostlinných výtažků. Zajímavé je, že jdou dobře na odbyt mražené poháry s názvem „Pilulky na potenci Viagra“, „Omlouvám se, můj drahý“, Milostné dobrodružství z peruánských And“ nebo „Let s British Airways“.
zmrzlina na talířku.jpg

Několik mražených rekordů

Většina zmrzliny se podává v křehkých kornoutech ze speciálního těsta. Víte, že největší kornout byl vyroben v Itálii? Jeho tvůrcem byl Andrea Andrighetti a obří kornout měřil v průměru neuvěřitelné tři metry.

Obří zmrzlá pyramida z více než 3 tisíc kopečků zmrzliny byla postavena na Havajských ostrovech na konci roku 2000. Stavba měřila téměř půl druhého metru, vážila necelou jednu tunu a vytvářelo ji několik hodin více než 75 zmrzlinářů z dvaceti zemí světa.

Největší svatební zmrzlinový dort na světě vznikl v kanadském Torontu, jeho rozměry byly 4,5 metru na délku, 4 metry na šířku a 1 metr na výšku. Hmotnost dortu byla více než 10 tun.