Pes, kočka, papoušek nebo třeba králík, všechny tyto zvířata mají jedno společné. Jedná se o domácí mazlíčky, které míváme často v domácnosti. Stejně tak často mají rádi domácí mazlíčky i senioři a často jsou jejich středem vesmíru. Ale stejně tak často bývají problémem pro rodinu, která se o mazlíčka musí postarat, když už na to senior nestačí. Jak to udělat?

starý muž se psem

Mazlíček doma

Pokud je to jenom trochu možné, seniora od jeho mazlíčka nikdy neseparujeme. Samozřejmě hospitalizace v nemocnici může být problém, v takovém případě se o mazlíčka musíte postarat, tak aby senior neměl o mazlíčka strach. Zbytečný stres v nemocnici je totiž to poslední co potřebujete. Dokud se senior o mazlíčka postará sám, nemusíte nic řešit. Problém nastává, jakmile potřebuje pomoc rodiny třeba s vyvenčením oblíbeného psa. Jak to řešit? Předně vám nedoporučujeme se zvířete zbavit. To by mohlo napáchat velké škody v psychice oslabeného seniora. Zkuste se domluvit třeba se sousedy nebo s kamarády, zda by někdo neměl zájem pejska venčit samozřejmě třeba za úplatu.

I pokud se senior dostane z jakéhokoli důvodu do domova pro seniory, pak nemusí být mazlíček na škodu. V některých domovech nejsou menší zvířata problém, samozřejmě pouze v případě že se o něj člověk sám dokáže postarat. Za mého působení v domově pro seniory na jednom oddělení žil kocour, který se volně pohyboval po oddělení a zároveň bydlel u své oblíbené paničky.
děda se psem

Terapie

Pokud člověk nemůže mít zvířátko u sebe a po zvířeti se mu stýská, není těžké domluvit jednu z terapií za asistence zvířete. Oblíbená je třeba canisterapie, felinoterapie nebo hipoterapie. Všechny tyto terapie se provádí spolu se zvířetem a upravují se pro jedince zvlášť. U starších lidí se využívá mazlení zvířete, kdy se může pomazlit třeba se psem, kočkou či králíkem přímo v pohodlí svého křesla.