Mladá rodina dnes zdaleka nemá neomezené finanční možnosti. Finanční úspory nebo možnost hypotéky nemůže využít každý. Jedním z kompromisů, který není tolik finančně náročný, je zřízení si bydlení v již stojícím podkroví. Většinou to bývá v domě rodičů či příbuzných, což umožňuje jednodušší právní realizaci zamýšleného. Přínosná může být i pomoc příbuzných jak fyzická, tak finanční.

Výhody podkrovního bydlení
Vestavba nebývá finančně tolik náročná
Podkrovní byt dovolí mladé rodině své soukromí, oddělené od rodičů
Zázemí domu je již vybudované /stačí napojit na stávající rozvody/
Snadné napojení podkroví na celý dům /garáž, zahrada, bazén atd./
Levnější celkové náklady provozu /dělba mezi všemi obyvateli domu/

Nevýhody podkrovního bydlení
Nutno dobře izolovat stěny kvůli teplotě a zvuku
Stěny nemají kolmé stěny, horší výběr nábytku
Byt je vždy v patře – nikdy nebude bezbariérový
Prostory nebývají velké
Vztahy se spolubydlící rodinou v domě lze těžko oddělit
podkrovní okno
Zrekapitulujeme-li výhody a nevýhody bydlení v podkrovních prostorách, můžeme říci, že tato varianta může dobře posloužit mladé rodině k jejímu manželskému rozjezdu. Umožní mladé dvojici, aby si zařídila svůj prostor po svém, zavedla si tam své zvyky, které jim vyhovují a naučila se manželskému spolužití bez vlivu jiných osob. Často je výhodou, že byť samostatně žijící mladá rodina, má možnost se kdykoliv obrátit o radu či pomoc u spolubydlící rodiny. Náklady na bydlení často bývají levnější, protože některé položky se dělí mezi všechny obyvatele domu.
dalekohled v podkroví
Náročnější je toto žití na spolužití všech obyvatel domu, protože dům a jeho zázemí používají všichni obyvatelé. Často vznikají generační neshody. Stále však je tato varianta výhodnější, než spolubydlení mladých a rodičů v jednom bytě. Při dobré vůli obou stran však jde konstatovat, že většinou vznikne milé a přínosné soužití pro obě strany.