Jak jistě všichni víte, v minulosti se na dovolenou jezdilo tím stylem že jste si vzali určitou sumu peněz, tu si vyměnily za měnu kterou se platí v dané zemi či státu. V případě že vám po dovolené nějaká ta měna zbyla, buď jste si ji schovali doma pro případ že byste se na dovolenou ještě někdy vydaly a nebo jste po příjezdu zpátky zašli do směnárny a peníze si vyměnily zpět na českou měnu. V dnešní době tuto možnost lidé skoro vůbec nepoužívají, v dnešní době (době internetu) si lidé objednají zájezd online a poté ho zaplatí z domu přes bankovní účet. A to jenom z jednoho důvodu, platby kartou mají hned několik výhod. 1) Jako první je to určitě bezpečnost, pokud máte peníze na účtu nemusíte se bát že by vám peníze v papírové verzi vypadly a vy pak neměli čím zaplatit v obchodě, V případě že by jste ztratili kartu, stačí zavolat do banky a vaší ztracenou kartu zablokovat co nejdříve. poté už si za žádáte o novou a je to vyřešené.

Peníze

Pokud svojí dovolenou chystáte platit kartou má to pro vás výhody že vám cizí peníze nemusí ani chybět, přebývat ani nemusíte platit přebytečné poplatky ve směnárně, jelikož jak už je uvedeno výše lidé si můžou celý kurz zaplatit online, danou částku peněz propůjčit a poté je jenom vrátit. Všechny věci či data a podob. mají jak výhody tak ale i nevýhody, a u toho téma tomu není jinak. opět se tu mohou vyskytnou i nevýhody. Jednou z nich je například že když budete platit kartou mohou se dané platby kartou prodražit a vy tak zaplatíte o něco více než vlastně chcete. Jako další nevýhoda je například to že jak jste si jistě mohly všimnou tak ne v každém krámě už berou karty, pořád se ještě najdou obchody kde karty neberou a vy si tak bez hotovosti nezaplatíte nic.

A jako upozornění – pokud se chystáte na dovolenou, vezměte si jak kartu tak i vyměněnou cizí hotovost protože nikdy nevíte co kde budete muset platit a jak jistě víte málo kdo z policistů u sebe nosí přístroj na platbu kartou.

A co na to říkají lidé? Karta nebo peníze? Co se týče našich babiček a dědečků, málokdo z nich platí kartou, takže pokud byste se na to zeptaly starších lidi na ulici určitě vám řeknou že jsou stará škola a že se v dnešní době moc nevyznají takže preferují peníze.

Co se týče našich Maminek a tatínků můžete narazit na to že používají oboje, někdo si to dělí že nákupy do 1 000 Kč platí hotovostí a větší nákupy platí kartou, a nebo hotovostí platí pouze nájem a zbytek platí přes online bankovnictví a v obchodech kartou.

Co se týče tzv. generace Z, neboli dnešních dětí a dospívající, používají spíše peníze pokud jim však rodiče nezařídí studentský účet a na ten jim každý měsíc neposílají tzv. kapesné. takže u mladých lidí či dětí je to 50/50.

Karta ? nebo peníze ?

A co z toho plyne ?

Pokud dotyčný platí kartou má větší potřebu utrácet, takže až půjdete do krámu schválně si všimněte že ten kdo platí kartou má větší nákup a ten kdo platí hotovostí to má naopak. Protože lidé co platí kartou neřeší ceny tolik jako ti co mají v peněžence pouze nějakou hotovost.

Poté je rozdíl zda platíte kreditní nebo debetní kartou. U debetních karet vás to totiž upozorní když vyčerpáte veškeré peníze které se na účtu nacházejí a u kreditní karty nikoliv. Debetní karty jsou tedy karty které dostanete od banky při založení účtu a čerpáte vaše vydělané peníze které vám tam kdokoliv poslal.

Takže pokud chcete kreditní kartu musíte si o ni zažádat. protože peníze které utrácíte při platbách kreditní kartou nejsou vaše ale jsou to peníze banky která vám kreditní kartu vydala. Banka vám pouze podle vaší bonity, navrhne daný limit do kdy můžete peníze čerpat.