Pokud máte větší bazén, zejména pokud je napevno zabudovaný, je jedním z nejtěžších úkolů prevence usazení řas a sinic, a to zejména v parném létě. Jako jedna z nejčastějších metod je použití chlorových tablet.

Aby však dobře fungovaly, je dobré zajistit, aby se držely na hladině. Proč? Jednoduše proto, že právě hladina je místem, kde se řasy a sinice nejvíce tvoří. Pomáhá k tomu intenzivní sluneční světlo, teplota vody na hladině i vyšší přísun kyslíku. Samozřejmě je možné prostě chlor do bazénu dát a nechat ho na dně, tím se ovšem sníží jeho účinnost. Na dně se totiž tyto mikroorganismy příliš neusazují.
klasický venkovní bazén

Pokud je necháme růst, dočkáme se nejprve zeleného zbarvení vody a posléze i vrstvy řas a sinic na hladině. A to je nejen neestetické, ale i zdraví škodlivé. Dobrou zprávou je, že tyto organismy potřebují pro svůj vývoj teplo. V zimě je tedy jejich aktivita minimální. Není tedy třeba chlorovat bazén po celý rok, a to ani v případě, že jej na zimu plně nevypouštíte.

Jelikož jsou však chlorové tablety těžší než voda, po vhození klesnou ke dnu. Je tedy třeba je nějakým způsobem udržet na hladině. Ale jak? Je totiž třeba vzít v úvahu, že s postupným rozpouštěním se bude její velikost zmenšovat.

Jednou z možností je využití sítka upevněného v rohu bazénu. To může být dobré řešení, zvlášť pokud je malé. Nepřekáží, a pokud se dobře udělá, nemusí ani špatně vypadat. Navíc je to velmi levné řešení. Tak proč se prakticky nepoužívá?
čistá voda v bazénu

Důvodem je nepraktičnost, a to především z důvodu kolísání vodní hladiny. Pokud jsme v bazénu, pak samozřejmě děláme vlny. Ty snadno můžou tabletu ze sítka vyplavit a ta klesne ke dnu. A i když je voda v klidu, stejně se díky slunci a teplému počasí odpařuje, takže během léta klesá.

Nejlepší je proto využít dilatační plovák. Jedná se o plastovou misku s víkem a dnem tvořeným sítem, konstruovanou tak, aby její horní část plavala na hladině. Do tohoto zařízení se vloží chlorová tableta, která tak zůstává za všech okolností těsně pod hladinou, tedy na tom nejvhodnějším místě.

Má to i nějaké nevýhody? Samozřejmě ano. Jednou z nich je to, že plovák se v ideálním případě volně vznáší po hladině a pluje sem a tam, což napomáhá rovnoměrnému rozložení chloru po celé ploše bazénu. Může to však představovat překážku při koupání.

Dalším problémem může být, že díky víku nevidíte, nakolik je tableta rozpuštěná, a tedy kdy je nutno vložit další. Je tedy nutná pravidelná kontrola.

Přes to přese všechno patří dilatační plovák k nejběžnějším a nejlepším pomocníkům při udržování čistoty bazénu a zajistí nám, že se nemusíme bát řas či sinic.